GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2018 23:00   Güncelleme : 26-10-2018 23:00

E-Devlet Alt Üst Soy Ağacı Öğrenme Nasıl Oluyor Nereden Bakılıyor,Nüfus İşleri Soy Kütüğü Öğrenme Yolları

Milyonlarca kişinin kulladığı e devlet uygulamasına yeni entegre edilen Alt Üst soy bilgisi hizmeti aşırı yoğunluk nedeniyle sistemin kilitlenmesine neden oldu.yeni hizmete açılınca merak edip girenler E devlet uygulamasının tıkanmasına sebep oldu.Soy ağacı ile 1800 yılına kadar gelen atalamızın izini sürebileceğiz bu sistem büyük ilgi uyandırdı.

 E-Devlet Alt Üst Soy Ağacı Öğrenme Nasıl Oluyor Nereden Bakılıyor,Nüfus İşleri Soy Kütüğü Öğrenme Yolları

En çok kulanılan internet uygulaması E devlet sistemi yeni açıla hizmet nedeniyle çöktü E-devlet uygulamasına yeni eklenmen hizmet sayfayı kilitledi. Soy ağaına nasıl bakılır diye merak edenler E devlet uygulamasının tamamun donmasına neden oldu Bu uygulama girmek için türkiye gov üzerinden tc no girerek öğrenebilirsiniz

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden, dün e-Devlet'ten alınmaya başlanan  "alt-üst soy raporu"nun paylaşımının aşırı yoğunluktan dolayı geçici durdurulduğu  belirtildi Milyonlarca kişi bir anda sisteme yoğunlaştı e devlet durma noktasına geldi.

 Alt-üst soy bilgisi sorgulama’ sistemine girenler “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir” uyarısıyla karşılaşıyor. Yeterince sabırlı olanların karşısına dakikalar sonra ailesinin soy kütüğüne ait bilgiler dökülüyor.   

Soyağacı Nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Bir aile veya bir sülalenin bütün mensuplarının geçmişten günümüze, belirli bir hiyerarşik düzen içerisinde sıralanması" anlamına gelmektedir.

Soy; "Bir atadan gelen kimselerin topluluğu" anlamına gelirken, Ağaçsa; "Gövdesi odun ya da kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki" anlamına gelmektedir. İşte Soy Ağacı kelimesi bu iki kelimenin birleşimden meydana gelmiştir. Soy Ağacı yada Aile Ağacı'nın anlamıysa; Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir.

Bu sıralama yapılırken en eskiden en yeniye doğru hiyerarşik bir sistem kullanılır. soy ağacının en tepesinde bilinen en eski aile veya sülale üyesi yer alır. Bu sıralama günümüze kadar getirilir. Böylece bir soy ağacı elde edilir. Soy ağacı, Şecere ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Yalnız secere ile soy ağacı arasında bir fark vardır bu farkı Soy Ağacı ve Secere arasındaki fark nedir? başlığını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Soy ağaçları genelde en eski nesilleri yukarıda, daha yeni nesilleri aşağıda gösterir. Soy ağaçlarının çeşitli tipleri vardır. Bazı soy ağaçları bir atanın soyundan gelen herkesi gösterir, bazıları ise bir kişinin bütün atalarını gösterir. Bazı aile ağaçları aynı soyadı taşıyan kişileri (yani erkek taraflı sülaleyi) gösterir.

Soy Ağacı ve Secere arasındaki fark nedir?

Soy Ağacında sadece erkekler ve onların çocukları yer alırken secerede Sülalenin tamamı kızlı erkekli olarak yer alır. Secere yerine soy ağacı çıkarılması daha kolaydır.

En uzun Soy Ağacı kime aittir?

En uzun soy ağacı Çin filozof ve eğitmeni Konfüçyüs'e aittir. Ağaç 80 nesil içerir ve 2 milyon kişiyi kapsar.

Soy Ağacı hazırlanırken hangi kaynaklardan yararlanılmaktadır?

1- Ailenin ihtiyarları

2- Nüfus sicillerinden

3- Takvimlerden

4- Resmi Arşivlerden

5- Aile arşivinden

6- Mezar Taşlarından

7- Soyisimlerinden

NELER SÖYLENDİ?
@
Muzafferocakdan 1 yıl önce
Soyumneredengelme
ali peker 1 yıl önce
23.03.1972 rize doumluyum lutven benim soyum nerden geldini bilmek istiyorum
Ali madan 1 yıl önce
Soyum nerden gelmiş
ezgi 1 yıl önce
Soyum nerden geliyor
Orhan 1 yıl önce
Soyum nerden geliyor
Sevil özcan uygur 1 yıl önce
Soyum hangi kök
fatma polat 1 yıl önce
soyumun nereden geldiğini öğrenmek istiyorum
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Alanyaspor 43 33
 • 9 Çaykur Rizespor 41 33
 • 10 Kayserispor 41 33
 • 11 Fenerbahçe 40 32
 • 12 Kasımpaşa 39 33
 • 13 Sivasspor 38 32
 • 14 MKE Ankaragücü 37 32
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 32
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ARŞİV ARAMA
google-site-verification: googlec1e487623e4ca31f.html