GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2018 19:04   Güncelleme : 30-04-2018 19:05

2018 Berat Kandili Kaç Rekat Namaz Kılınır Hangi Dualar Okunur Berat Kandili Resimli WhatsApp Mesajları ve Duaları

3 Ayların sonuncu olan Ramazan Ayına girmemize sayılı günler kaldı Bu mübarek gün öncesi ihya edeceğimiz Berat Kandili 30 Nisan Pazar günü akşam müslümanlar için en önemli gecelerden birisidir Bu gece nin sabahında oruç akşamında ise bol ca ibadet ve dua etmemiz gerekecek.

2018 Berat Kandili Kaç Rekat Namaz Kılınır Hangi Dualar Okunur Berat Kandili Resimli WhatsApp Mesajları ve Duaları

Berat Kandili, İslam camiası tarafından ellerin semaya açılıp yüce yaradandan afların dileneceği, günahlardan arınmak için fırsat ortamının yakalanacağı önemli bir gün olacak. İslam dininde yer alan dini günler arasında çok önemli bir yere sahip olan Berat Kandili, camilerde idrak edilecek, ibadetlerle dolu dolu geçirilecek. Peki, Berat Kandili ne zaman idrak edilir? İşte, Müslüman aleminin merakla araştırdığı kandil günüyle ilgili detaylı bilgiler

Berat Kandili ya da Berat Gecesi, Müslüman alemi için Yüce Yaradan'dan af ve rızık dileme, şifa isteme günü olacak. Ramazan ayına çok yaklaşılan bu günlerde idrak edilen Berat Kandili, camii ve evlerde dualar ve ibadetlerle ihya edilecek. Peki, Berat Kandili ne zaman idrak edilir? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgiye göre merak edilen Berat Kandili tarihi ve detaylı bilgiler

BERAT KANDİLİ 2018 NE ZAMAN VE HANGİ GÜN KUTLANACAK?

İslam dünyası için büyük önem taşıyan Berat gecesine kısa bir süre kaldı. Şaban ayının 14. günün 15. gününe bağlayan gece 30 Nisan Pazartesi gününe denk geliyor. Bu gece çok hayırlı olması nedeniyle yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. Berat Kandili'nde okunacak duaları ve yapılacak ibadetleri 

BERAT KANDİLİ DUASI

Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:

"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12
Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.

BERAT GECESİ NAMAZI

Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.

Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.
Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
"Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.

Berat Kandili nasıl geçirilmeli? Berat Kandili'nde ne yapılır?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN BERAT GECESİ HADİS-İ ŞERİFİ

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: "Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete
kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar:
'Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…' buyurur."

BERAT KANDİLİ'NDE NASIL İBADET EDİLİR?

Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli

Hz. Muhammed' (s.a.s) salât ve selâmlar getirilmeli, kendisinin şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı

Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Yukatel Denizlispor 6 2
 • 4 Çaykur Rizespor 6 2
 • 5 Trabzonspor 4 2
 • 6 Sivasspor 3 2
 • 7 Yeni Malatyaspor 3 2
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 Antalyaspor 3 2
 • 10 Konyaspor 2 2
 • 11 MKE Ankaragücü 2 2
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Galatasaray 1 2
 • 14 Kasımpaşa 1 2
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
23 Haziran Seçimlerini Kim Kazanır
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ARŞİV ARAMA
google-site-verification: googlec1e487623e4ca31f.html