Yaz Saati Uygulaması Yine Curcuna Yaptı Türkiye'de Şuan Saat Kaç Saatler İleri mi Geri mi Alındı

25 mart pazar sabahı saat curcunası ile başladı Yurtduşında saatler ileri alınınca ve buna göre hareket eden cep telefonları nedeniyle Türkiye de çoğu kişi şuan saat kaç sorunusu sormaya başladı.Hemen her yıl büyük karmaşa yaşanan yaz saati uygulamasına yarın sabah geçiliyor.Fakat ülkemizde çıkarılan yasa ile 2 yıldır yaz saati uygulaması yerine sabit sistem ile devam ediliyor.Fakat en çok sorun cep telefonu bilgisayar ve tabletler de oluyor Otomatik olarak değişen saat nedeniyle büyük sıkıntılar da yaşanmaya başlanıyor Yarın sabah en çok Türkiye de şuan saat kaç sorusu olacak.

Yaz Saati Uygulaması Yine Curcuna Yaptı Türkiye'de Şuan Saat Kaç Saatler İleri mi Geri mi Alındı

25 mart pazar sabahı saat curcunası ile başladı Yurtduşında saatler ileri alınınca ve buna göre hareket eden cep telefonları nedeniyle Türkiye de çoğu kişi şuan saat kaç sorunusu sormaya başladı.Hemen her yıl büyük karmaşa yaşanan yaz saati uygulamasına yarın sabah geçiliyor.Fakat ülkemizde çıkarılan yasa ile 2 yıldır yaz saati uygulaması yerine sabit sistem ile devam ediliyor.Fakat en çok sorun cep telefonu bilgisayar ve tabletler de oluyor Otomatik olarak değişen saat nedeniyle büyük sıkıntılar da yaşanmaya başlanıyor Yarın sabah en çok Türkiye de şuan saat kaç sorusu olacak.

Yaz Saati Uygulaması Yine Curcuna Yaptı Türkiye'de Şuan Saat Kaç Saatler İleri mi Geri mi Alındı
25 Mart 2018 - 15:27

25 MART PAZAR ŞUAN SAAT KAÇ TÜRKİYE İLERİ ALINDI MI ?

2018 yılı yaz saati uygulaması bu saat itibariyle başladı.Fakat sabah kalkan milyonlarca kişi saati otomatik olarak ileri alınmış olarak uyandı.Durum böyle olunca telefon saati ile normal saat arasında 1 saat fark oluştu. Akıllı telefon ve tabletler de otomatik olarak saatler 1 saat ileri alınacak ülkemizde 2 yıldır ileri ve geri alınması olmadığı için sıkıntılar da yaşanmıyor değil.Yarın Şuan Türkiye de saat kaç Akıllı telefon saat ayarlama işleri yoğun şekilde gündemi meşgul edecek.Bu gece saatlerin ileri alınması özellikle cep telefonu kullananları büyük sıkıntıya soktu.İşe gidenler geç kaldım zannetti fakat durum görüldüğü gibi değil Tükiye de şuan saat kaç diye merak edenlere ülkemizde saatler ileri geri alınmadı.

Her sene Avrupa ve Amerika'da Mart ayının son pazar günü ile Ekim ayının son pazar günü arasında uygulanan yaz saati uygulaması Türkiye'de 1972 yılından 2016 yılına dek istisnasız uygulandı. Ancak 2016 yılından bu yana artık Türkiye'de Ekim ayının so pazar günü 1 saat geri alınmayıp, yaz saatinin yıl bayunca uygulanmasına karar verildi. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonları, bilgisayarlar hatta dijital saatler otomatik olarak yaz saati ve kış saatine geçiyor. Bu durum da insanların "Şu an saat kaç?" karmaşasına düşmesine neden oluyor. Yaz saati uygulaması ve Türkiye'deki uygulanma durumuna dair detaylar haberimizde...

2018 TÜRKİYE'DE 25 MART PAZAR  ŞU AN SAAT KAÇ?

Yaz saati uygulaması, Türkiye'de uzun yıllar boyunca uygulanmıştır. Zararları ve faydaları açısından yapılan uzun tartışmalar neticesinde Türkiye 2016 yılı itibariyle yaz saati ve kış saati uygulamasından vazgeçti. Ancak dijital saatler otomatik ayarlı olduğu için eğer manuel olarak ayarlamadıysanız, cep telefonu ve bilgisayar saatleriniz otomatik olarak 1 saat ileri alınmış olabilir. Saatin kaç olduğunu en iyi bir analog saate bakarak öğrenebilirsiniz. Eğer otomatik değiştirmeye kapalı ise saatiniz de zaten bir değişim olmayacaktır.

TÜRKİYE YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır. Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da, günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.

YSU'da ara sıra meydana gelen kaymalar başka zorlukları da beraberinde getirir. Bundan dolayı, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi işlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorunlar meydana gelir. Yazılımlar genellikle bilgisayarların saatlerini otomatik olarak ayarlar. Ne var ki, bunun sınırları vardır ve özellikle YSU kuralları değiştiğinde hata olasılığı artar.

TÜRKİYE'DE YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDEN YOK ?

Türkiye'de yaz saati uygulaması, 1972 yılından 2016 yılına kadar aralıksız ve tüm ülke çapında istisnasız uygulanmıştır. Yaz saati uygulamasının faydalı olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Bu konuda Enerji Bakanlığı konunun halk tarafından da bilinmesi ve fikir alınması adına çeşitli anketler ve makaleler yayımlamıştır. 2013 yılında toplanan Bakanlar Kurulu kararı ile 27 Ekim 2013 tarihinde saatlerin bir saat geri alınması kararı ile uygulamaya son verilmiştir. Ancak gerekli görülen lüzum üzerine uygulamaya devam edilmiştir.

8 Eylül 2016 tarihinde Türkiye'de yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyunca uygulanmasına karar verildi. Danıştay, 697 sayılı yasaya göre Bakanlar Kurulunun böyle bir karar vermeye yetkisi olmadığından bahisle 14 Eylül 2017'de kararın yürütmesini durdurdu. 23 Ekim 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının 28 Ekim 2018'e kadar yıl boyunca devamına karar verildi.

Bakanlar Kurulu'nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim'den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973'ten bu yana her yıl, Mart'ta 1 saat ileri alınan saatlerin, Ekim'de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmiş zaman GMT+3 diliminde sabitlemiş olmuştu. Uygulama ile Türkiye'nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı.

Avrupa bu gece yarısı yaz saatine geçti ve saatler bir saat ileri alındı. Türkiye'nin Avrupa'yla arasındaki saat farkı da kalkmış oldu. Saatin otomatik ağ üzerinden ayarlandığı pek çok elektronik cihaz saatleri otomatik olarak ileri aldı. Birçok insanın durumdan haberdar olmaması bugün kafa karışıklığına yol açabilir.


Ülkemizde kış saati uygulamasının kalkması pek çok şikayete neden olmuş ve Avrupa ile saat farkı açılmıştı.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması dünyanın bir çok Ülkesinde uygulanmakta olan çok büyük bir değişikliktir. Bu değişikliğin asıl amacı Güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu konusunda kazanım elde edebilmek için yapılır. Türkiye’de yaz saati uygulaması döneminde Ülkemizin ulusal saatini Iğdır’ın yerel saatine göre ayarlarız. Genellikle ilkbahar başlangıcında saatlerimizi ileri alırız. Bu uygulama ile sabah saatinden alınan 1 saat öğleden sonra ki bölüm de Güneşin daha geç batmasını sağlayarak güneş ışığından daha fazla yararlanmamızı sağlamaktadır.

AKILLI TELEFONLAR SAAT İLERİ VE GERİ ALMA  NASIL OLUYOR YAZ SAATİ UYGULAMASI 

Bu yazacağımız menülerin işletim sisteminin versiyonuna göre değişmekte olup bu ayarları yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

iPhone yani İOS sistemi kullananlar için saat ayarı şu şekildedir:

Ana Menü→Ayarlar→Genel→Tarih ve Saat →”Otomatik Ayarla” özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Android yani Samsung, HTC, Casper, Lg gibi Android kullananlar için saat ayarı;

Ana Menü→Ayarlar→Tarih ve Saat→”Otomatik tarih ve saat” ve “Otomatik saat dilimi” ayarlarını aktifleştirin.

2016'DA KIŞ VE YAZ SAATİ UYGULAMASINA İLİŞKİN ÇIKAN KARAR!

Yaz saati uygulamasına ilişkin karar, geçtiğimiz yıl Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.  Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6 Eylül 2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'un 2. maddesine ilişkin değişikliği içeriyor.

KIŞ SAATİNE GEÇİLMEYECEK!

Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı'nda şu ifadelere yer verildi:

"Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan '30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması' ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır."

İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum