2019 Toki 50 Bin Konut Son Başvuru Tarihi Peşinat ve Aylık Ödemeleri Belli Oldu Başvuru Ücreti Nereye Yatacak ?

2019 yılında Toki den dar gelirli aileler için büyük konu projesi hayata geçiyor.İstanbul başta olmak üzere 15 ilde yapılacak yatay mimari 50 bin konut 2+1 ve 3+1 olmak üzere 2 tipde olacak son başvuru tarihi ödeme şartları vade netleşti

2019 Toki 50 Bin Konut Son Başvuru Tarihi Peşinat ve Aylık Ödemeleri Belli Oldu Başvuru Ücreti Nereye Yatacak ?

2019 yılında Toki den dar gelirli aileler için büyük konu projesi hayata geçiyor.İstanbul başta olmak üzere 15 ilde yapılacak yatay mimari 50 bin konut 2+1 ve 3+1 olmak üzere 2 tipde olacak son başvuru tarihi ödeme şartları vade netleşti

2019 Toki 50 Bin Konut Son Başvuru Tarihi Peşinat ve Aylık Ödemeleri Belli Oldu Başvuru Ücreti Nereye Yatacak ?
23 Mart 2019 - 17:30

TOKİ evleri başvuruları nasıl yapılır? Milyonlarca vatandaş TOKİ evleri projelerinden yararlanmak istiyor. TOKİ başvuruları 2019 yılında da oldukça yoğun ilgi görüyor. TOKİ 50 bin konut için talep toplamaya başladı. 6 Mart Salı günü başlayan TOKİ başvuruları 19 Nisan'a kadar devam edecek. TOKİ İstanbul, Ankara ve İzmir illeri için başvuru şartlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar araştırmalara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği konut projelerinin başvuruları ile ilgili ayrıntılar 'www.toki.gov.tr'de yer alıyor. Peki TOKİ evleri projesi başvuru şartları nedir?

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TOKİ sosyal konut talep toplama işlemi, 6 Mart Çarşamba günü başladı. 50 bin konut sahibini bulacak. Bu konutların fiyatlarının 116 bin ile 399 bin lira arasında değişecek.

Ödeme süresi 20 yıl olan TOKİ sosyal konutlar, düşük ve orta gelirli vatandaşları hedefleyecek. Fiyatlar ise 116 bin lira ila 399 bin lira arasında değişkenlik gösterecek. Bu konutların talep toplama işlemleri ise 6 Mart Çarşamba günü başlayacak. Ziraat Bankası ve Halk Bankası, talep toplama aşamasında devreye girecek olan bankalar olacak.

BAKAN MURAT KURUM DETAYLARI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konutların 6 bin 300'ünün İstanbul'da yapılacağını belirtti. Kurum, "50 bin konut için talepleri 19 Nisan'a kadar alacağız. Vatandaşlar 240 aylık vadeyle kira öder gibi ödeyecekler" şeklinde konuştu.

TOKİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ'nin alt gelir grubu ve emekliler için başvuru şartları "www.toki.gov.tr" sitesinden elde edilen bilgilere göre şöyledir:

– T.C. vatandaşı olması,

– Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

– Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması(Şehit Aileleri, Harp ve – Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

– Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve – Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

– Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

– Aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL'den az olması

– Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

TOKİ herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmemektedir. Şehit ve Gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanınacağı da bilinmelidir.

 

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– TC Kimlik fotokopisi

– Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden "Hak Sahipliği Belgesi"

– Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en %40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu

– Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge istenmektedir.

KONUTLAR KAÇ METREKARE OLACAK?

75 ve 85 metrekarelik 2+1 olan alt gelir grubu konutların;

-Fiyatı: 116 bin 400 lira.

-Peşinatı: Yüzde 12 ve 13.968 lira.

-Taksit Miktarı: 388 liradan başlıyor.

-Vade Sayısı da: 240 aya kadar uzuyor.

110 ve 128 metrekare, 3+1 konutların ise;

-Fiyatı:170 bin 720 liradan

-Peşinatı: Yüzde 10 ve 17 bin 072 liradan

-Taksit Miktarı: 759 liradan başlıyor.

-Vade Sayısı da: 180 aya kadar uzuyor.

BAŞVURULAR HANGİ BANKALARDAN YAPILACAK?

Müracaat sırasında 2+1 konutlar için 500 lira,

3+1 konutlar için bin lira ön kayıt parası alınacak.

Çeşitli nedenlerle proje gerçekleşmemesi veya hak sahibi olamaması halinde bu paralar iade edilecektir.

Talep toplama işlemleri bankalar tarafından yapılacak,vatandaşların TOKİ'ye değil, doğrudan Ziraat ve Halk Bankası şubelerine müracaat etmeleri gerekiyor.

 TOKİ EVLERİ NASIL OLACAK?

Yatay mimarinin ön planda tutulduğu projelerin hazırlanma sürecini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkisiyle hızla tamamladıklarını ifade eden Bulut, bu yeni projelerde insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak, yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutların ön planda olacağını vurguladı.

Bulut, ayrıca doğal afetlere dayanıklı, çağdaş yaşamla uyumlu, sosyal donatıları bulunan, altyapısı, üst yapısı ve cepheleri ile mevcut kent dokusuyla bütünleşen yani çevreye uyumlu projeler olacağını belirterek, projelerde önem ve öncelik verdikleri konulardan bir tanesinin de mutlaka binaların az katlı olması olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum