KUŞ GRİBİ GERİ Mİ GELİYOR!

Ardahan'da, bazı kümes hayvanlarında kuş gribi virüsünün saptanması üzerine yetkili kurumlarca birçok hayvan öldürüldü.

KUŞ GRİBİ GERİ Mİ GELİYOR!

Ardahan'da, bazı kümes hayvanlarında kuş gribi virüsünün saptanması üzerine yetkili kurumlarca birçok hayvan öldürüldü.

KUŞ GRİBİ GERİ Mİ GELİYOR!
25 Temmuz 2017 - 12:11

Doğu Anadolu Bölgesinin büyük şehri, Ardahan'da uzun süre sonra kuş gribi vakasına rastlandı. Bazı hayvanlarda virüsün bulunduğunun duyulmasının ardından, yetkililer il'de ilgili tüm kurumları seferber etti. Yetkililer, Halilefendi Mahallesi'nde yaptıkları çalışmalarda şüphe gördükleri tüm iş yerlerinde itlaf çalışması yaptı. Çalışmalarda tavuk, güvercin, devekuşu, kuğu gibi birçok hayvan türü itlaf edildi.

Vatandaşlar itlaf çalışmalarına tepki gösterirken; il dışından birçok hayvan pazarlarımıza getirilip denetimsiz bir şekilde satılıyor. devletimizi bu işe dur demiyor ama söz konusu bizim hayvanlarımız olunca hiçbir tedavi yapmadan itlaf ediliyor. bize de yazık.'' dedi. 

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş gribi kanatlı hayvanları hasta eden ve insanlara da temas yoluyla bulaşan bir virüstür. Virüs sadece doğrudan temasla bulaşmıyor. hastalıklı hayvanın etinden yemek veya yumurtasını yemek'te bulaşmasına sebep olabiliyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genel ve dönemsel olan Grip ile neredeyse aynı belirtilere sahiptir fakat sonucu çok farklıdır. bulaştıktan yaklaşık 1 hafta sonra hasta'da; yüksek ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısı, solunum enfeksiyonları görülür. Normal gribe oranla daha şiddetli ağrılar görülmektedir.

KUŞ GRİBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Burada erken teşhis çok önemlidir. bugüne kadar yaşanan vakalarda erken teşhis ile birçok insan bu hastalıktan kurtulmuştur. Doktorlar bunun için Gribin belirtilerini görür görmez bir sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneriyor. Yapılan tetkilerde virüse rastlanılırsa erken teşhiste, ilaç tedavisi ile tedavi mümkün fakat eğer hastalık ilerlemişse, tedavi imkanı büyük oranda azalıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum